MP 'hijab' affischrad: Endast engelsk-medium skola i avdelningen, dess elever står inför en oviss framtid

0
42

NÄRA DAGAR har lärare vid Ganga Jamuna Higher Secondary School i Damoh, Madhya Pradesh, ställt upp desperata telefonsamtal från föräldrar och förklarat varför den urdu poeten-filosofen Mohammad Iqbal’s själfulla Lab pe aati hai dua… har inget med terrorism att göra.

Utanför har en affisch som firar skolans senaste framgångar i klass 10-styrelsen tagits bort – affischen hade satt igång en storm bland högergrupper som påstod att den visade även icke-muslimska studenter i halsdukar. Kontroversen byggdes upp ytterligare när anklagelserna om religiös omvändelse och om att elever “tvingades” att sjunga Iqbal’s verser virvlades.

På tisdagen tilltalade en grupp människor som skanderade Jai Shri Ram distriktets utbildningstjänsteman S K Mishra och smetade in hans ansikte med bläck. “Detta hände på grund av skolfallet Ganga Jamuna. Jag genomförde ingen utredning, en högmaktskommitté undersökte fallet”, sa Mishra till media.

När han talade vid ett evenemang i Chhatarpur den 2 juni, hade chefsminister Shivraj Singh Chouhan, med hänvisning till Iqbal, påstått att skolförvaltningen “lärde ut poesi av en man som talade om uppdelningen av landet” och varnade för att “sådana handlingar inte kommer att tillåtas i Madhya Pradesh. Den 31 maj beordrade inrikesminister Narottam Mishra en utredning av händelsen.

Även om distriktsförvaltningen och polisen ännu inte har fått ett formellt klagomål, tog utbildningsavdelningen den 2 juni bort erkännandet. skolan, med hänvisning till otillräcklig infrastruktur – “inget korrekt bibliotek” och “inget ordentligt praktiskt material”, bland andra skäl.

En karta som visar Damoh i Bhopal, Madhya Pradesh

Med mindre än en vecka kvar för skolan öppnar igen efter sommarlovet, dess 1 200 elever står nu inför en oviss framtid.

Haji Mohammad Idris, 70, en dalbruksägare, är skolans huvudbeskyddare och föreståndare, och hade , enligt skolans tjänstemän, “tänkte sig en skola för elever från det underprivilegierade samhället”.

Annons

Detta grundades av Ganga Jamuna Welfare Society 2010 och är den enda engelskspråkiga skolan i stadens Futera-avdelning, som tillgodoser dess befolkning av drängar, beedi-makare och arbetare.

De tre- våningar, vit skolbyggnad ligger på en 1,5 hektar stor tomt bakom en lokal moské och vetter mot ett hinduiskt tempel. Medan den började som en minoritetsskola med sju lärare och 180 elever, har skolan nu 1 200 elever och 50 lärare, både muslimer och icke-muslimer.

Exteriören på Ganga Jamuna Higher Secondary School i Damoh. (Expressfoto)

Sittande i ‘Direktörens kontor’, dess väggar kantade av fotografier av Ambedkar och Gandhi och en kalender med en bild av chefsminister Shivraj Singh Chouhan som vattnar en växt, sa rektor Afsha Sheikh, 44, “Våra elever är rädda och gråter över telefon. De frågar hela tiden om skolan kommer att läggas ner. En elev som försvarade oss i media har ansökt om överlåtelsebevis. Av våra 64 elever i klass 10 klarade 61 med första divisionen. Vi hade satt upp en tavla för att fira det och inom några minuter blev vi riktade på sociala medier.”

Annons

Skolans första grupp med 42 klass 12-elever – både naturvetenskap och handel – skulle ha dykt upp för sina styrelseprov nästa år. För två år sedan startade skolan sina naturvetenskaps- och datorlabb, och hade planerat att införa smarta klasser från nästa läsår. Skolan får en lekplats för de nya seniorerna’ block (klass 8-12), sa rektorn.

Om hijab-kontroversen sa Sheikh, “Efter klass 6 uppmanas flickor att bära huvudduk eftersom det är en minoritetsinstitution. Men flera elever bär det inte och det finns inget straff. Bilderna på affischen var från antagningskorten, för vilka eleverna fick bära skoluniformen.”

Jyoti Virmani, 40, vice rektorn, sa att de flesta av eleverna är första generationens elever. “Alla dessa framsteg står på spel nu på grund av denna attack mot oss. De flesta föräldrar är fattiga och kan inte hjälpa barn med deras läxor och uppgifter. Vi fungerade som deras föräldrar och såg till att de gjorde sina läxor och kom till skolan regelbundet,” sa hon och tillade hur lärare under Covid-avstängningen fick handskrivna anteckningar levererade till eleverna.

Skolans första grupp med 42 klass 12-elever – både naturvetenskap och handel – skulle ha dykt upp för sina styrelseprov nästa år. (Expressfoto)

Atiq Ahmad, 53, som undervisar i urdu i skolan, tar fram en uppsättning böcker från sitt skåp. Han spårade en urdu-kuplett med fingret och sa, “Iqbal’s Lab pe aati hai dua och är en vers som reciteras av barn i flera skolor som en del av deras morgonbön. Iqbal är samma person som skrev Saare jahan se Acha… Den här boken är tryckt av Madhya Pradesh State Education Board. Vi lär barn vad som står i den statliga kursplanen, inte någon ‘jihadistisk litteratur’.”

Hindiläraren Shaistah Parveen, 40, fruktar att bråket kommer att leda till studenter hoppar av. “Vi hade jobbat väldigt hårt för att få barn till skolan. Om en elev är frånvarande fyra dagar i rad spårar vi dem och pratar med deras föräldrar. Men hur ska de ta oss på allvar om vi ses som människor som hjärntvättar unga sinnen,” sa Parveen.

Annons

De flesta föräldrar som The Indian Express pratade med valde att vara tysta om kontroversen. Fadern till en av eleverna sa, “Hinduiska sanghatan-medlemmar besökte mitt hem och misshandlade mig. De frågade mig varför jag skickade min dotter till en muslimsk skola. Min dotter tvingades aldrig bära halsduk och har alltid klarat sig bra i skolan.”

Ett foto från Ganga Jamuna Higher Secondary School i Damoh. (Expressfoto)

Två handelselever i klass 11 sitter med sin matematiklärare, Sameer Khan, och delar ett inre skämt. “Våra lärare är både hinduer och muslimer. Religion har aldrig kommit upp i någon av våra interaktioner. Vi båda har flera muslimska vänner. Jag vet inte varför detta har hänt vår skola,” sa en av pojkarna. “Förra året, när vi gick i klass 10, satt Khan Sir med oss ​​efter skolan och förklarade matematikkoncept”, sa den andre och tillade att han och hans vän hoppas kunna starta ett eget företag.

Annons

Khan sa, “Jag har undervisat i andra skolor också, men tyckte inte om det så mycket. Här finns en känsla av familj och släktskap. Hinduer och muslimer lever och lär tillsammans. Vissa människor gillar inte det.”

Skolans första grupp av klass 12 – 28 pojkar och 14 flickor – är särskilt orolig. Hemma hos henne i Damoh väntar en 17-åring som hoppas kunna dyka upp till de tekniska inträdesproven nästa år på att skolan ska öppna igen. “Mitt favoritämne är urdu men jag vill bli mjukvaruingenjör”, sa hon. Hennes pappa, en rickshawer, dog under Covid och hennes mamma har hyrt ut deras hem för privatundervisning.

Annons Ett foto från Ganga Jamuna Higher Secondary School i Damoh. (Expressfoto)

“Min engelska var väldigt svag och den blev bättre efter att mina lärare arbetat med mig och jag tittade på många YouTube-videor. Jag har många hinduiska vänner; vi tänker inte på våra vänner som hinduer och muslimer. Men nu är alla rädda,” sa hon.

Högerorienterade kläder med hinduiska Jagran Manch i spetsen ökar pressen på den lokala administrationen att slå ner på skolan. Dess ledare Monty Taikwar sa, “Vi planerar att registrera FIRs mot skolan… Vårt huvudsakliga syfte är att undersöka dess finansiering. Vi kan inte tillåta att en skola som lär ut Iqbal finns i Damoh.”

Läs även

Odisha tågtragedi: Video fångar de sista ögonblicken innan Coromandel Expr…

Jaishankar kritiserar Kanada för “firandet” av Indira Gandhis lönnmord…

Zomato tar bort 'Kachra' kampanjvideo efter bakslag i sociala medier

Cyklon Biparjoy Live-uppdateringar: IMD förklarar att monsunen börjar i Kerala, dela…

Damoh-distriktets samlare Mayank Agrawal har bildat en högnivåkommitté för att undersöka anklagelserna. “Det finns ingen religiös omvändelse. Men anklagelserna från NCPCR:s ordförande Priyank Kanoongo och olika kläder utreds nu. Vi undersöker registrering, finansiering och skolregler. Skolan har berättat att de kommer att sluta använda sin gamla klädkod och ge barnen möjlighet att välja mellan dupatta och halsduk. Om kontroversen om Iqbal’s verser sa skolan att de kommer att sjunga nationalsången varje dag,” Agarwal sa.

© The Indian Express (P) Ltd