Karnataka opinionsundersökningar nästa år: Shah möter CM, toppstatsledare; informeras om situationen i kustnära dist

0
77

CM Basavaraj Bommai med unionens inrikesminister Amit Shah i Bengaluru. PTI/File

I vad som ses som de första stadierna av strategier inför församlingens omröstningar i Karnataka nästa år, och för att göra en inventering av den skarpa kommunala klyftan i kustnära Karnataka, som såg tre mord mellan den 20 och 28 juli, Union Inrikesminister Amit Shah höll på torsdagen en serie möten med partiledare i Bengaluru.

Shah var här för att delta i ett evenemang – Sankalp ke Siddhi – som anordnades av kulturministeriet och den indiska industrins konfederation (CII) för att fira 75 år av självständighet. Besöket kom vid en tidpunkt då BJP-regeringen i delstaten är på bakfoten, med tanke på en uppvisning av ilska mot regeringen och partiledare av Sangh Parivar-arbetare i kölvattnet av mordet på en BJYM-arbetare i Dakshina Kannada i slutet av förra månaden, som samt anklagelser om korruption i regeringen.

Även om BJP inte officiellt kommenterade arten av de många möten Shah hade med partiledare, angav källor att de var avsedda att utarbeta strategier för nästa år&#8217 ;s val.

Inrikesminister Amit Shah och CM Basavaraj Bommai i Bengaluru på torsdag. PTI

Bland de högsta ledarna som Shah träffade är chefsminister Basavaraj Bommai, hans föregångare B S Yediyurappa, delstatens inrikesminister Araga Jnanendra, delstatens BJP-chef Nalin Kumar Kateel och partiets nationella generalsekreterare C T Ravi.

Prenumerant. Only StoriesView All

Premium

Ny vicepresident Jagdeep Dhankhar, Mamata Banerjee bete noire, startade …

Premium

Vidarebosättning av flyktingar i Rwanda: En titt på Storbritanniens kontroversiella policyPremium

Förklarat: RSS:s förhållande till den nationella flaggan

Premium

Rahul’s Hitler-jämförelse: Så hur kom den tyska ledaren till att bli … Prenumerera nu för att få 66 % RABATT Mer från Political Pulse

Klicka här för mer

Statsminister Murugesh Nirani och S A Ramdas, ett styrande parti MLA, träffade också unionens inrikesminister.

Innan han åkte till Bengaluru på onsdagskvällen hade Shah träffat unionsminister Shobha Karandlaje, som är parlamentsledamot från staten, och Kateel, som han reste med på ett privatflyg från New Delhi.

BJP är också sägs överväga att byta delstatsledning för att ingjuta ny energi inför valet 2023 — Kateels mandatperiod som chef för delstaten avslutades denna månad.

Nyhetsbrev | Klicka för att få dagens bästa förklaringar i din inkorg

Shahs nästan 20-minuters diskussioner med Yediyurappa, 79, antar betydelse eftersom BJP-trogen har förflyttats till periferin av BJP-politiken i Karnataka efter att han slutat som chefsminister och nyligen tvingades tillkännage att han lämnade valpolitiken som långt efter misslyckade försök att ge sin yngre son, B Y Vijayendra, en plats i den stora ligan av delstatspolitik. Varje åtgärd från Yediyurappa att ta avstånd från partiet kan påverka BJP:s Lingayat-röstbas, tror man.

BJP är också angelägen om att ses som värdesätter Yediyurappas erfarenhet som en strateg inför församlingens omröstningar.

Förutom Yediyurappa hade Shah långa möten med Bommai och inrikesminister Jnanendra. Shah, sa källor, informerades om situationen i kustnära Karnataka och hur utredningen fortskrider efter tre mord i regionen mellan 20 och 28 juli.

TVÅ ÄR ALLTID BÄTTRE | Våra två år långa prenumerationspaket ger dig mer till mindre Köp nu