Fallet med de försvinnande siffrorna: En titt på de senaste golvtester

0
107

Den H D Kumaraswamy-ledda regeringen i Karnataka föll efter ett golvtest 2019. Goa CM Pramod Sawant (mitten) tog också ett golvtest efter att ha sittat CM Manohar Parrikars död. Förre Gujarat CM Keshubhai Patel var också ett offer för en kupp 1995 och avsattes från makten. (Arkiv bilder)

Uddhav Thackeray avgick som Chief Minister of MaharashtraOnsdag, efter att Högsta domstolen inte stannade vid provet på församlingsgolvet som var planerat till den 30 juni, kallat av guvernör Bhagat Singh Koshyari, och han stod inför utsikten till 40-tal av 55 Shiv Sena MLAs med Eknath Shinde-lägret. Senas begäran om diskvalificering av 16 av rebellernas parlamentsledamöter kvarstår.

Politisk kris i Maharashtra |Följ liveuppdateringar

Krisen som förde med sig Maha Vikas Aghadis koalitionsregering har flera paralleller – från hängda hus till nya allianser, till framställningar i Högsta domstolen:

Karnataka

Juli 2019

2018 års delstatsval ledde till en hängig församling, där BJP vann 104 platser, kongressen 80, JD(S) 37, tillsammans med tre oberoende, i huset med 224 medlemmar. Eftersom BJP misslyckades med att nå majoriteten av 113, vilket tvingade BJP-ledaren B S Yediyurappa att avgå som chefsminister inom tre dagar, slöt kongressen och JD(S) en allians med JD(S)s H D Kumaraswamy som CM.

Best of Express Premium

Premium

Udaipur-mord på video | “Gör något spektakulärt”: Man från Pak sa …

< img src="https://images.indianexpress.com/2022/07/Agnipath-protest.jpeg?resize=450,250" />Premium

I byn fauji drömmar, andra tankar, osäkerhet över Agnipath

Premium

Delhi HC tog nyligen ner befogenheterna för Banks Board Bureau; nytt organ till s…

Premium

Förklarat: Kortfattad följeslagare till en bästsäljande avhandling Fler premiumberättelser >>

I juli 2019 fick koalitionsregeringen skakig mark när 17 parlamentsledamöter (14 från kongressen och tre från JD-S) försökte lämna församlingen, med hänvisning till meningsskiljaktigheter med regeringen och CM. Talmannen, KR Ramesh Kumar, vald på kongressbiljetten, vägrade att acceptera deras avgång. Eftersom BJP ansågs stå bakom flytten, vände sig kongressen och JD(S) till talmannen och bad att de 17 skulle diskvalificeras och inte tillåtas att bestrida valet under den dåvarande församlingens mandatperiod.

Guvernören bad Kumaraswamy-regeringen att göra ett golvtest två gånger, och slutligen den 23 juli 2019 föll Kongress-JD(S)-ministeriet. Talaren fortsatte med att diskvalificera MLA:erna, som förblev borta från kongressens JD(S) räckvidd och beslagtagna på hotell, och Yediyurappa återvände som CM efter att ha vunnit ett golvtest i det trunkerade huset av 208. BJP kunde uppbåda stöd av 105 MLAs, mot kongressen och JD(S)’s sammanlagt 99.

I november 2019, på grund av de 17 MLAs mot talmannens order, Högsta domstolen fastställde deras diskvalificering men inte direktivet att de inte kunde bestrida valet förrän 2023. I de omröstningar som hölls nästa månad, omvaldes 11 av de 17 till kammaren, på BJP-biljetter.

Läs också. |Politisk kris i Maharashtra: En titt på golvtester och resultat i andra delstater sedan 2019

oktober 2010

Den Yediyurappa-ledda BJP-regeringen hade en knapp majoritet – med 117, bara fyra fler än gränsvärdet på 113. I oktober 2010 drog 11 av dess MLAs stöd. Kongressen och JD(S) hade 101 parlamentsledamöter och utgjorde en utmaning i händelse av att sex oberoende personer gungade sin väg.

Den 6 oktober diskvalificerade talmannen K G Bopaiah, allierad till BJP, rebellernas MLAs enligt lagen mot avhopp, precis efter att guvernör Hans Raj Bharadwaj hade bett Yediyurappa att inleda en motion. Med rebellernas parlamentsledamöter diskvalificerade och parlamentets styrka nere på 213, vann Yediyurappa förtroendeomröstningen genom en röstomröstning och stöd av 106 parlamentsledamöter, mitt i kaos.

I maj 2011 ansåg Högsta domstolen att några av de Talmannens agerande för att diskvalificera de 11 MLA:erna “uppfyllde inte de dubbla testerna av naturlig rättvisa och fair play”. Den sade också att Yediyurappa hade ignorerat konstitutionella normer.

Januari 2006

2004 års opinionsundersökningar i Karnataka-församlingen hade kastat upp en hängande dom, där BJP vann 79 platser, kongressen 65 och JD(S) 58. Kongressen och JD(S) bildade till en början en allians med Dharam Singh från kongressen som CM.

I januari 2006 drog en oliktänkande grupp av 42 MLAs från JD(S), ledd av Kumarswamy, tillbaka stödet till kongressen och allierade sig med BJP. Dharam Singh avgick och guvernören bjöd in BJP och JD(S) att bilda den nya regeringen.

Kumaraswamy träffade en överenskommelse om att de två partierna skulle ha makten i 20 månader vardera. Men koalitionen kollapsade i oktober 2007, efter att JD(S) avstod från att överföra makten till BJP. Presidentens styre infördes och nästa församlingsval hölls i maj 2008.

Missa inte |Uddhav Thackeray: Den motvilliga politikern som till slut hängde fast vid ordförandeskapet för länge

Goa

2019

I mars 2019 uppmanade nyutnämnde chefsminister Sawant guvernör Mridula Sinha att kalla församlingen för ett golvprov den 20 mars 2019, efter att ha dömt CM Manohar Parrikars död. Sawant avgick från talmansstolen innan han svors in som CM inför golvprovet, och Michael Lobo, dåvarande vice talman, genomförde förfarandet.

Kongressen hade 14 parlamentsledamöter, BJP 12. Maharashtrawadi Gomantak Party (MGP) och Goa Forward Party (GFP) hade tre vardera. NCP hade en kandidat och det fanns tre oberoende. Goa-församlingens styrka är 40, men det fanns bara 36 sittande ledamöter vid den tiden (Parrikar och BJP-parlamentsledamot Francis D'Souzaas hade dött och två kongressledamöter hade avgått).

Sawant vann golvtestet med stöd av 20 parlamentsledamöter, efter att MGP och GFP MLA samt tre oberoende röstade på honom.

Sawant befäste sin styrka i juli 2019, efter att 10 kongressens MLAs och två MGP MLA hoppade av till BJP.

1999

I november 1999, fem månader efter att kongressen tillträdde ämbetet med Luizinho Faleiro som chefsminister, reducerades partiets styrka från 26 till 15 i en 40-medlemsstatsförsamling efter att 11 parlamentsledamöter ledda av dåvarande hälsominister Francisco Sardinha hoppade av.

BJP utökade sitt stöd till Sardinha och stödde en regering som leds av honom. Maharashtrawadi Gomantak-partiet och NCP var också med i alliansen.

Bara 11 månader senare skapade dock BJP en splittring av den Sardinha-ledda fraktionen av kongressen.

Sardinha avgick från posten och BJP:s Manohar Parikkar svors in som chefsminister med stöd av MGP, fyra MLAs vardera från Sardinhas nybildade parti, den ursprungliga kongressen, samt en oberoende .

Gujarat

1995

BJP vann 121 av 182 platser i parlamentsvalet 1995 i Gujarat – dess högsta hittills – i bakgrunden av rivningen av Babri Masjid och de efterföljande upploppen. Men många parlamentsledamöter var upprörda över att Keshubhai Patel gjordes till CM. Patel antogs ha stöd av dåvarande BJP:s generalsekreterare och Gujarat-ansvarige Narendra Modi.

Medan Patel var borta i USA, lämnade Ashok Bhatt bakom sig som vaktmästare CM, Shankersinh Vaghela, då BJP-parlamentariker från Godhra, gjorde anspråk på stöd från 105 ledamöter och startade en kupp i september 1995.

MLA fördes först till Vaghelas by i Vasan och senare till en kongressledares hem i en by i Gandhinagar. Medan några av ledamöterna lockades tillbaka av BJP, flög Vaghela de återstående 55 till Madhya Pradesh som styrdes av kongressen över natten.

De återvände först efter att senior BJP-ledare Atal Bihari Vajpayee gick med på att ersätta CM. Suresh Mehta utsågs därefter till CM.

Men när resterna av missnöjet följde partiet, 1996, under ett möte för att hylla Vajpayee, numera premiärministern, kom MLAs bokstavligen i strid. En MLA fråntogs sin dhoti och en annan sattes nästan i brand.

Huset placerades under “avstängd animering”. Guvernören lades in på sjukhus vid den tidpunkt då Vaghela gjorde anspråk på att bilda regeringen efter att ha paratat 103 parlamentsledamöter framför honom, inklusive BJP, kongressen och några oberoende. BJP MLAs numrerade 48, mer än en tredjedel av det totala antalet, och undkom därmed lagen mot avhopp. Vaghela blev CM.

(med input från Johnson TA, Mayura Janwalkar, Leena Misra)

UPSC-NYCKEL Har du sett vår sektion dedikerad att hjälpa USPC-aspiranter avkoda dagliga nyheter i samband med sina tentor? Se här