Karnataka CM Basavaraj Bommai i Delhi, säger att ingen diskussion om Karnataka kabinetts rejig för närvarande

0
58

CM är under press från aspiranter att utöka eller ombilda sitt kabinett tidigast, inför församlingens val nästa år. (Arkiv)

Med sitt besök i den nationella huvudstaden väckte förhoppningar bland ministeraspiranter om utvidgningen eller avvisandet av Karnataka-kabinettet, sa chefsminister Basavaraj Bommai på tisdagen att han inte kommer att föra diskussion i detta sammanhang med BJP:s centrala ledning denna gång .

Chiefministern, som anlände till New Delhi i morse, sa att han hade för avsikt att diskutera regeringsövningen med den centrala ledningen under besöket, men BJP:s nationella president JP Nadda och unionens inrikesminister Amit Shah är inte med i stad.

“Jag hade för avsikt att diskutera regeringen, men vår president Nadda ji och Amit Shah är inte i stan, så efter att ha slutfört dagens program kommer jag att återvända till Bengaluru på onsdag, eftersom det är ett regeringsmöte ,” berättade Bommai för reportrar som svar på en fråga i New Delhi.

https://images.indianexpress.com/2020/08/1×1.png

CM är under press från aspiranter att utöka eller ombilda sitt kabinett kl. den tidigaste, inför församlingens omröstningar nästa år.

Best of Express Premium

Premium

Delhi Confidential: Parting Note

Premium

UPSC CSE Key – 10 maj 2022: Vad du behöver läsa idagPremium

Gurpatwant Singh Pannu: Rösten från USA som rör Khalistans vatten i Pu…

Premium

Gruvor till gruvor… så körde SorensMore Premium Stories >>

Bommai, som träffade fackförbundets hälsominister Mansukh Mandaviya tidigare under dagen, kommer att ha interaktioner med ambassadörer från olika länder på kvällen angående ‘Invest Karnataka 2022’ – Global Investors Meet, som är planerat att hållas i november.

Läs i Politisk puls |Osäkerhetsdimma i Karnataka BJP, ännu inget om kabinettsombildning

“….Jag kommer att träffa ambassadörer och diplomater från olika länder för att bjuda in investerare från dessa länder till Global Investors Meet, följt av middag. Statens industriminister och hans avdelning organiserar detta möte,” sa han.

Nyligen hade Bommai sagt att han är redo att åka till New Delhi för att diskutera kabinettsövningen, så snart BJP:s centrala ledning ringer honom. Också den statliga BJP-starke mannen B S Yediyurappa hade antytt att den efterlängtade expansionen eller ombildningen kan komma att äga rum denna vecka.

Midt mumlen i BJP-kretsarna om att en översyn av kabinettet inte kan avgöras från topp till botten. ut, är ministeraspiranter hoppfulla om att ett beslut snart kommer att fattas om kabinettsutvidgning eller -ombildning, och det pågår till och med samtal om att flera sittande makthavare skulle kunna ge plats för nya ansikten.

Det finns för närvarande fem tjänster vakanta i statskabinettet , som har 29 ministrar, inklusive chefsministern, mot den sanktionerade styrkan på 34.

Vissa lagstiftare har till och med förespråkat en Gujarat-liknande översyn av Karnatakas kabinett snart, för att ge plats åt nya ansikten framåt. av församlingsvalet.