Mumbai konfidentiellt: Alla “skådespelare”

0
55

Sanjay Pandey är tillförordnad generaldirektör för polisen, Maharashtra — staten har ännu inte tagit ett samtal till den UPSC-rekommenderade panelen. (PTI/fil)

Snariga kommentarer går runt om hur de två högsta tjänstemännen i staten “agerar” — de har inte full kontroll över sina tjänster. Sanjay Pandey är tillförordnad generaldirektör för polisen, Maharashtra — staten har ännu inte tagit ett samtal till den UPSC-rekommenderade panelen, och Debashish Chakraborty tog nyligen ansvaret som tillförordnad chefssekreterare efter att Sitaram Kunte avgick efter sin pensionering. Församlingens vintersession, som snart börjar, kommer att fokusera uppmärksamheten på en annan “tillförordnad” funktionär. Sedan Nana Patole avgick som talman för att ta ledningen av Maharashtra-kongressen i början av året, har Narhari Dhirwal varit tillförordnad talare.

Slump eller cue?

Efter att statens kabinett fattade ett beslut den 10 november att lägga till nio avdelningar till de befintliga 227 i Brihanmumbai Municipal Corporation, satt guvernör Bhagat Singh Koshyari på godkännandet för att utfärda förordningen för detta. Staten fattade sedan ett nytt beslut den 29 november om att utöka antalet platser i Zilla Parishads, men den här gången beslutade sig för att inte använda förordningsvägen och istället införa lagförslaget under vintermötet. Samma dag gav Koshyari sitt samtycke till församlingens förordning. I politiska kretsar undrar flera om det bara var en slump att guvernörens godkännande kom samma dag, eller om han läste en pekpinne i regeringens beslut att inte närma sig honom igen och vederbörligen undertecknade filen.

Lång väntan?

Fyra tjänster som ytterligare chefssekreterare i staten har förfallit och nya tillstånd måste tas från centret för att reglera och lägga till dessa tillbaka. Det kan vara en lång väntan för tjänstemän från 1990 års grupp av IAS som ska befordras.

📣 Indian Express finns nu på Telegram. Klicka här för att gå med i vår kanal (@indianexpress) och hålla dig uppdaterad med de senaste rubrikerna

För alla de senaste Mumbai Confidential News, ladda ner Indian Express App.

  • Indian Express-webbplatsen har blivit betygsatt GREEN för sin trovärdighet och pålitlighet av Newsguard, en global tjänst som betygsätter nyhetskällor för deras journalistiska standarder.

© The Indian Express (P ) Ltd