Förklarat: Vad är “Greater Tipraland” och varför driver stamkläder i Tripura för det

0
149

På dharna-platsen i Delhis Jantar Mantar. (Twitter/PradyotManikya)

Flera stamkläder i Tripura har gått samman för att driva på deras krav på en separat stat för ursprungsbefolkningen i regionen, med argumentet att deras “överlevnad och existens” stod på spel. De arrangerade en dharna vid Jantar Mantar den 30 november och 1 december med kravet, som åtminstone tre politiska partier – kongressen, Shiv Sena och AAP – har lovat att ta upp med unionsregeringen.

Blanda de politiska partierna som har samlats för saken är TIPRA Motha (Tipraha Indigenous Progressive Regional Alliance) och IPFT (Indigenous People’s Front of Tripura), som hittills varit rivaler i valstriden.

< p>Nyhetsbrev | Klicka för att få dagens bästa förklaringar i din inkorg

https://images.indianexpress.com/2020/08/1×1.png

Vad är deras främsta efterfrågan?

Parterna kräver en separat delstat ‘Stor Tipraland’ för urbefolkningen i den nordöstra staten. De vill att centret ska skapa en separat stat enligt artiklarna 2 och 3 i konstitutionen. Bland de 19 anmälda schemalagda stammarna i Tripura är Tripuris (alias Tipra och Tiprasas) de största. Enligt 2011 års folkräkning finns det minst 5,92 lakh Tripuris i delstaten, följt av Reangs (1,88 lakh) och Jamatias (83 000).

Vad säger konstitutionen?

Artikel 2 i konstitutionen handlar om upptagande eller etablering av nya stater. “Parlamentet kan enligt lag tillåta inträde i unionen eller upprätta nya stater på sådana villkor och villkor som det anser lämpligt,” det står. Artikel 3 kommer in i fallet med “bildning av nya stater och ändring av områden, gränser eller namn på befintliga stater” av parlamentet.

Hur uppstod kravet?

Tripura var ett kungadöme som styrdes av Manikya-dynastin från slutet av 1200-talet fram till undertecknandet av anslutningsinstrumentet med den indiska regeringen den 15 oktober 1949.

< img src="https://indianexpress.com/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif" />Shiv Sena MP Priyanka chaturvedi vid en dharna i Delhis Jantar Mantar och kräver en separat stat för staminfödingarna i Tripura. (Twitter/PradyotManikya)

Efterfrågan härrör främst från ursprungsbefolkningarnas oro i samband med förändringen av statens demografi, vilket har reducerat dem till en minoritet. Det hände på grund av fördrivningen av bengaler från det dåvarande östra Pakistan mellan 1947 och 1971. Från 63,77 procent 1881 var befolkningen av stammar i Tripura nere på 31,80 procent 2011. Under de mellanliggande decennierna, etnisk konflikt och insurgering grep staten, som delar en nästan 860 km lång gräns med Bangladesh. Det gemensamma forumet har också påpekat att urbefolkningen inte bara har reducerats till en minoritet, utan också har fördrivits från mark som reserverats för dem av den näst sista kungen av Manikya-dynastin Bir Bikram Kishore Debbarman.

Vad har gjorts för att ta itu med ursprungsbefolkningens klagomål?

Tripura Tribal Areas Autonomous District Council (TTADC) bildades under det sjätte schemat i konstitutionen 1985 för att säkerställa utveckling och säkra stamsamhällenas rättigheter och kulturarv. TTADC, som har lagstiftande och verkställande befogenheter, täcker nästan två tredjedelar av statens geografiska område. Rådet består av 30 ledamöter varav 28 är valda medan två nomineras av guvernören. Dessutom, av de 60 församlingsplatserna i delstaten, är 20 reserverade för schemalagda stammar. ‘Stor Tipraland’ föreställer sig en situation där hela TTADC-området kommer att vara en separat stat. Den föreslår också dedikerade organ för att säkerställa rättigheterna för Tripuris och andra aboriginalsamhällen som bor utanför Tripura.

Best of Explained

Klicka här för mer

Vad var den omedelbara utlösande faktorn för dharna?

Tryckningen i delstatens politik med ökningen av TIPRA Motha och församlingens omröstningar som ska ske i början av 2023 är de två huvudsakliga orsakerna bakom utvecklingen. TIPRA Motha, ledd av Pradyot Debbarman som är den kungliga familjens titulära överhuvud, vann majoritet i årets TTADC-undersökningar, vilket lämnade IPFT, som är en allierad till det styrande BJP, med ett minskat inflytande.

Inför församlingens omröstningar 2018 hade IPFT fångat stamväljarkårens fantasi när den aggressivt kampanjade med kravet på en separat delstat “Twipraland”. Efter valet anslöt sig den till det BJP-ledda kabinettet och sänkte sin tonhöjd. Under 2018 bildade centret en kommitté med 13 medlemmar för att ta itu med stamklagomål. Den kommittén har dock bara träffats tre gånger under de senaste fyra åren, enligt en IPFT-ledare.

Pradyot har hittills varit framgångsrik i att ockupera det utrymme som utrymts av IPFT, och lämnat det inget annat val än att gå ihop med honom. Under den två dagar långa dharna talade kongressens MP Deepender Hooda, Shiv Sena MP Priyanka Chaturvedi och AAP:s Rajya Sabha MP Sanjay Singh till anhängarnas samling vid Jantar Mantar. Pradyot hade för övrigt lämnat kongressen 2019 efter att ha varit den arbetande presidenten för dess Tripura-enhet.

📣 Indian Express finns nu på Telegram. Klicka här för att gå med i vår kanal (@indianexpress) och hålla dig uppdaterad med de senaste rubrikerna

För alla de senaste Explained News, ladda ner Indian Express App.

  • Indian Express-webbplatsen har varit betygsatt GREEN för sin trovärdighet och pålitlighet av Newsguard, en global tjänst som betygsätter nyhetskällor för deras journalistiska standarder.