Hur Mamata Banerjee utökar Trinamools fotavtryck bortom Västbengalen

0
65

Fd kongressledaren Kirti Azad träffar Västbengals chefsminister Mamata Banerjee när han går med i TMC. (PTI-foto)

När val närmar sig i många stater, inklusive Uttar Pradesh och Goa, bevittnar Trinamool Congress (TMC) en stadig ström av ledare från rivaliserande partier som ansluter sig till dess led. Det har kommit som ett skott på armen för TMC, som siktar på att sprida sitt fotavtryck i alla avkrokar av landet efter dess rungande seger i församlingsvalet som hölls tidigare i år.

Tidigare i veckan såg partiet inträdet av kongressledarna Kirti Azad och Ashok Tanwar, tillsammans med tidigare JD(U)-parlamentsledamot Pavan Varma. Tanwar, en gång nära medhjälpare till kongressledaren Rahul Gandhi, var parlamentsledamot från Haryana’s Sirsa från 2009 till 2014. Han hade lämnat kongressen före oktober 2019 omröstningar i delstaten. “TMC-familjen är komplett. Jag har sagt till honom (Tanwar) att börja arbeta och han kommer att besöka både Kolkata och Goa. Han kommer också att åka till Haryana och resa till staten”, sa Banerjee till reportrar under sitt besök i Delhi.

Cricketern som blev politikern Azad förlorade på en kongressbiljett från Darbhanga Lok Sabha valkrets 2019. När han gick med i TMC , kallade han BJP’s politik “splittrande”. “Idag behövs en personlighet som hon (Mamata) i landet som kan visa landet rätt riktning”, sa Azad.

https://images.indianexpress.com/2020/08/1×1.png

Varma, som uteslöts från JD(U) förra året för att ha uttalat sig mot Bihars Chief Minister Nitish Kumars stöd till Citizenship Amendent Act, intygade den potential han såg i Mamata och gick med i TMC, vilket möjligen banade väg för partiets razzia i Bihar. Tidigare var han rådgivare till Kumar och JD(U)’s nationella generalsekreterare och talesman.

Läs också |Subramanian Swamy möter Mamata Banerjee i Delhi: ‘Jag var redan med henne‘ 8230;’

I nordost bevittnade Meghalaya en churn när förre kongresschefen Mukul Sangma och 11 andra MLAs formellt gick med i TMC på torsdagen. I Assam gick Sushmita Dev över från kongressens led till TMC-fåran. I oktober anslöt sig förre västbengalens minister Rajib Banerjee och Tripura BJP MLA Ashis Das till Trinamool-kongressen i Tripura, där statliga omröstningar ska hållas 2023. Vid mötet där ledarna gick med i TMC, partiets generalsekreterare Abhishek Banerjee lovade att “avsluta både vänster och höger” i Tripura, som för närvarande styrs av BJP. Han sa att TMC kommer att säkra en seger, inte bara i medborgarundersökningarna den 25 november, utan också i valet till församlingen. Detta är TMC:s första försök att tävla om opinionsundersökningar utanför Västbengalen, med ett parti som ställer upp 51 kandidater, inklusive 27 kvinnor.

TMC har också identifierat Goa som en av nyckelstaterna för att utöka sina fotavtryck nationellt. Partiet satsar på Goas tidigare chefsminister Luizinho Faleiro, som gick med i partiet i september, för att göra intåg i Goa. Enligt TMC-källor, tillsammans med Faleiro, hade nio andra ledare – Lavoo Mamledar, Yatish Naik, Vijay Vasudev Poi, Mario Pinto De Santana, Anand Naik, Rabindranath Faleiro, Shivdas Sonu Naik, Rajendra Shivaji Kakodkar och Antonio Monteiro Clovis Da Costa anslutit sig till fest.

Förklarat |Varför är Mamata Banerjee på väg till Goa?

Ett annat TMC-ansikte i delstaten är tennisstjärnan Leander Paes som gick med i festen i oktober. TMC kommer att tävla i Goa-valet för första gången, även om kongressen sa att det skulle dela röster för att stärka BJP:s chanser i staten. Skådespelaren och aktivisten Nafisa Ali gick också med i Trinamool-kongressen samma dag.

Samtidigt fick Goa Forward Party (GFP) ett ryck efter att dess arbetande president Kiran Kandolkar, näst efter partichefen Vijai Sardesai, gick med i TMC timmar efter att han lämnat in sin avgång. Tillsammans med Kandolkar kom 40 andra, inklusive sarpancher från fem byar från församlingens valkretsar Tivim och Aldona i norra Goa.

Läs också |Troen på TMC stärktes efter mötet med Prashant Kishor: Mukul Sangma om fusionsbeslut

När det gäller Uttar Pradesh sa Mamata under sitt senaste besök i Delhi att hon är öppen för att ge hjälp till Samajwadi-partiets chef Akhilesh Yadav om han ber hennes partis hjälp för Uttar Pradesh-församlingens omröstningar. Detta kommer en månad efter att två seniora kongressledare för Uttar Pradesh Rajeshpati Tripathi och Laliteshpati Tripathi gick med i TMC i Siliguri i norra Bengal. “Människornas tro på TMC ökar. Sammanslutningen av de två ledarna vittnar om att vi nu är ett helt Indiens parti som kan ge verklig kamp till BJP,” Banerjee citerades av PTI.

Rajeshpati Tripathi är en före detta medlem av det statliga lagstiftande rådet (MLC) och Laliteshpati Tripathi är tidigare UP-kongressens vicepresident och en före detta medlem av den lagstiftande församlingen (MLA). Arvet ligger på Laliteshpati’s sida, eftersom han är barnbarn till tidigare veterankongressledare och före detta UP CM Kamlapati Tripathi.

Mamata hade sagt i juli att en enad front för att bekämpa BJP är tidens behov. “Vi måste bygga en front och kämpa för en gemensam sak. Så snälla gå och övertyga era ledare så att vi kan gå samman, lämna våra snäva egenintressen och olikheter bakom oss, och kämpa enat mot BJP, för bara då kan vi bara rädda det här landet”, sa hon under en virtuell Martyrs&#8217. ; Dagstal som nådde ut till oppositionsledare över hela landet.

TMC:s rungande seger i församlingens omröstningar i april-maj i Västbengalen ledde till en hemkomst för många partidesertörer och stärkte också förtroendet för Mamatas front som trovärdig opposition. I sina uttalanden efter att ha gått med i TMC kallade Azad, Varma och Tanwar en front ledd av Mamata som den trovärdiga oppositionen för att möta BJP. ”Jag har förknippats med studentpolitik. Omständigheterna har nu blivit sådana att det enda ledarskap som kan leda detta land är Mamata didi”, sa Tanwar. Varma sa under tiden att han “inte hade några tvivel om att Trinamool kommer att bli ett nationellt alternativ”.

Azad sa att han skulle vara med TMC under resten av sin politiska karriär. ”Hon är en gräsrotsledare som har kämpat för folket. Jag har spelat för mitt land. Jag kommer att arbeta med henne för att få slut på splittringen som människor gör i mitt land”, tillade han.

Mamata talade till reportrar i Delhi den här veckan och sa att hon också planerar att besöka Varanasi, premiärminister Narendra Modis valkrets Lok Sabha och Mumbai för att träffa Nationalist Congress Partys chef Sharad Pawar och Maharashtras chefsminister Uddhav Thackeray den 1 december.

(Med input från byråer)

📣 Indian Express finns nu på Telegram. Klicka här för att gå med i vår kanal (@indianexpress) och hålla dig uppdaterad med de senaste rubrikerna

För alla de senaste nyheterna från Indien, ladda ner Indian Express-appen.

  • Indian Express-webbplatsen har varit betygsatt GREEN för sin trovärdighet och pålitlighet av Newsguard, en global tjänst som betygsätter nyhetskällor för deras journalistiska standarder.

© IE Online Media Services Pvt. Ltd