Høytstående tjenestemenn som er ansvarlige for Ukrainas flyulykke i Iran – ofrenes rapport

0
142

Generelt bilde av ruskene til Ukraine International Airlines, flight PS752, Boeing 737-800-fly som styrtet etter take-off fra Irans Imam Khomeini-flyplass, på utkanten av Teheran, Iran 8. januar 2020 er sett i dette skjermbildet hentet fra en video på sosiale medier via REUTERS /file

Nedskytingen av et ukrainsk jetfly i 2020 av Irans revolusjonsgarde var ansvaret til iranske tjenestemenn på høyt nivå, ikke en ulykke forårsaket av en missilsystemoperatør som Teheran hevdet, hevder familier til ofrene i en rapport onsdag.

Rapporten fra en forening bestående av hovedsakelig kanadiske familier av Flight PS752-ofre utfordrer Irans offisielle funn som ga skylden for en feiljustert radar og en feil fra luftvernoperatøren for å ha styrtet ned flyet kort tid etter at det lettet fra Teherans flyplass. Alle 176 personer om bord ble drept.

Irans sivile luftfartsorgan, som hadde ansvaret for å undersøke krasjet, sa at operatøren trodde at flyet var et missil på et tidspunkt da spenningen var høy mellom Teheran og USA.

https://images.indianexpress .com/2020/08/1×1.png

En kanadisk etterforskning i juni som fordømte “de ansvarlige” men fant ingen bevis for at tragedien var overlagt.

Toppnyheter akkurat nå

Klikk her for mer

“Det er foreningens oppfatning at høy- rangerende tjenestemenn i Iran er ansvarlige for nedskytingen av Flight PS752 og ikke bare en håndfull lavt rangerte medlemmer i henhold til påstandene til Irans regjering,” sa foreningens rapport.

“På de høyeste nivåene av militær årvåkenhet brukte regjeringen i Iran passasjerfly som menneskelig skjold mot mulige amerikanske angrep, ved bevisst ikke å stenge luftrommet for sivile flyvninger,” stod det.

Foreningens president Hamed Esmaeilion sa på en virtuell pressekonferanse: “Vi tror at nedskytingen av PS752 var en bevisst handling.”

Den iranske utenlandske departementet var ikke umiddelbart tilgjengelig for å kommentere.

Foreningen sa at den baserte sin rapport på offentlig informasjon og opptak av “høytstående iranske tjenestemenn” blant kildene og ble utarbeidet med bistand fra luftfartseksperter og juridiske eksperter.

Det er ikke en offisiell flyulykkesrapport, som ikke er utformet for å fokusere på ansvar, men hvordan sikkerheten kan forbedres i fremtiden.< /p>

Rapporten sa at missilsystemoperatøren var erfaren, og burde ha vært i stand til å skille jetflyet fra et kryssermissil.

En talskvinne for kanadisk regjering sa at landet analyserer rapporten, som krever en internasjonal etterforskning. Mange av ofrene som ble drept i krasjet var kanadiske statsborgere eller fastboende.

Den kanadiske utenriksministeren Melanie Joly tvitret tirsdag at landet “står med Ukraina” i sin avgjørelse om ikke å delta i PS752-høringer ved en militærdomstol i Iran, og ber om «åpenhet i straffesaksbehandlingen».

En gruppe som representerer ministre fra Canada, Sverige, Ukraina og Storbritannia oppfordret onsdag Iran i en uttalelse til å foreta “fulle erstatninger” for å ha styrtet ned jetflyet, og la merke til at Teheran ikke hadde akseptert nylige forespørsler om å møte og forhandle.

📣 Indian Express er nå på Telegram. Klikk her for å bli med i kanalen vår (@indianexpress) og hold deg oppdatert med de siste overskriftene

For alle de siste verdensnyhetene, last ned Indian Express-appen.

  • Indian Express-nettstedet har blitt vurdert GREEN for sin troverdighet og pålitelighet av Newsguard, en global tjeneste som vurderer nyhetskilder for deres journalistiske standarder.